Prep Roundup: Eagles sweep Tigers in boys volleyball rivalry match

Arroyo Grande rolls past host SLO, 25-21, 25-17, 25-12 in PAC 7 match

sports@thetribunenews.comMarch 28, 2014 

Jack Empey notched 28 assists as the Arroyo Grande High boys volleyball team swept rival San Luis Obispo 3-0 at San Luis Obispo on Thursday.

The Eagles (10-6, 1-0 PAC 7) won by scores of 25-21, 25-17 and 25-12.

Keanu Morrison had seven kills for Arroyo Grande, while Andrew Midyett and Connor Howard recorded six and five, respectively.

Mission Prep 3, Channel Islands 0

Paul Tompkins had a double-double in a 25-19, 25-16, 25-15 sweep by the Royals (11-4).

Tompkins had a team-high 17 kills with 10 digs and three blocks. Jack Mooney added 14 kills, seven digs and three aces, and Sean O’Connor had 27 assists, 13 digs and four aces.

Templeton 3, Nipomo 0

The Eagles cruised to a 25-12, 25-10, 25-14 victory over the Titans, who fell to 0-6 overall and 0-1 in Los Padres League play.

BOYS TENNIS

San Luis Obispo 14, Arroyo Grande 4

Mason Hansen won all three of his singles sets and the top two doubles teams also swept as the Tigers (12-1, 4-0 PAC 7) got the better of the Eagles in their ongoing rivalry. 

Hansen won 6-0, 6-2, 6-0, while the tandems of Josh Milla and Luke Olson, as well as Noah Cleere and Alex Dill combined to drop just eight total games for San Luis Obispo, which is ranked third in CIF-Southern Section Division 3.

Arroyo Grande senior captain and top singles player Derek Lakowske won two of his three sets.

Atascadero 15, St. Joseph 3

Both Jacob Hass and Brendan Adams didn’t drop a game in sweeping their singles sets for the Greyhounds (10-4, 2-2 PAC 7).

The doubles team of Elias Jordan and Austin Behmer also swept its sets without yielding a game.

Templeton 16, Santa Maria 2

The doubles tandem of Niles Hemmingway and Tyler Bebout swept its sets 6-0, 6-2, 6-2 for the Eagles (4-9, 2-1 Los Padres League).

Adam Gussila won all three of his singles sets, and Yusuke Yakota and Michael Murray won their doubles sets, 6-0, 6-1, 7-5.

BASEBALL

Arroyo Grande 10, Atascadero 3

Robbie Silva hit a two-run home run in the second inning and drove in a total of four runs to lead the Eagles (4-3, 2-0 PAC 7).

Garrett Ball was 2 for 4 with two RBI for Arroyo Grande, and Jayce Thoming threw four innings, striking out two while allowing just two hits and one run.

Paso Robles 5, Pioneer Valley 1

Jonathan Baldwin was 2 for 3 with a double and an RBI for the Bearcats (5-0-2, 1-0-1 PAC 7).

Christian Erickson and Tyler Ridino also recorded two hits for Paso Robles, which got 42⁄3 innings of three-hit pitching from Nolan Binkele, who struck out one.

Coast Union 12, Valley Christian 0, 5 innings

Grant Magnuson struck out eight, walked three and didn’t allow a hit to lead the Broncos (5-2, 2-0 Coast Valley League) to a five-inning victory.

Gerhig Kniffen drove in three runs and was 3 for 4 with a double for Coast Union, and Tommy Moreno hit a two-run triple. Emmany Dodinez also went 2 for 3 with a double for the Broncos.

SOFTBALL

Atascadero 10, San Luis Obispo 0, 5 innings

The Greyhounds (13-3-1, 1-0 PAC 7) scored eight runs in the first inning and cruised from there in their league opener and the second for the Tigers (4-6, 0-2 PAC 7).

Ally Reagan was 2 for 3 with two doubles and two RBI, and Sarah Wulff, Sally Bowles and Keara Blodgett were each 2 for 3. Wulff and Bowles had two RBI apiece, and Bowles also picked up the win in the circle.

Lorin Tapp, Megan Williams and Bee Soll had one hit apiece for San Luis Obispo.

Coast Union 5, Valley Christian 0

Elie Magnuson threw a one-hitter, striking out 11 to lead the Broncos (3-3, 2-0 CVL).

Magnuson also drove in three runs on a pair of singles, and Cristina Plascencia was 3 for 3 with a triple and two runs scored.

SWIMMING AND DIVING

Boys: Arroyo Grande 228, San Luis Obispo 81; Girls: San Luis Obispo 163, Arroyo Grande 152

Zach Stevens, Charlie Watkins, David Malouf and Tyler Gamble combined to swim a CIF-Southern Section automatic qualifying time of 1 minute, 40.32 seconds in the boys 200-yard medley relay for the Eagles (5-0, 4-0 PAC 7). Stevens also won the 200 individual medley (1:59.36) and the 100 backstroke (56.91), and combined with Malouf, Chris Dichmann and Hissam El-Effendi to win the 400 medley relay in 3:21.26. Gamble won the 50 freestyle (22.14) and the 100 freestyle (49.45), and Arroyo Grande’s Mitchell Snyder won 1-meter diving with a score of 218.15.

Tyler Andree won the 100 breaststroke in 1:03.16 for the Tigers (3-2, 2-2).

San Luis Obispo’s Katie Done won the girls 100 backstroke in 1:04.72 and was a member of the winning 200 medley and 400 freestyle relay teams. Done, Vanessa Erickson, Gabby Pennvenne and Tyra Popovich won the 200 medley relay in 1:56.40, and Popovich, Done, Pennvenne and Gwendlyn Wensloff won the 400 freestyle relay in 3:52.42.

Sarah Parson won the 500 freestyle (5:35.39) and the 200 freestyle (2:03.40) for Arroyo Grande, and Corryn Haynes won the 200 IM (2:15.37) and 100 breaststroke (1:12.23).

BOYS GOLF

PAC 7 Tournament at Rancho Maria Golf Club

Arroyo Grande won with a team score of 416, and Righetti’s Nick Zimkowski was the medalist with a 3-over 75 in a tournament hosted by Righetti.

The Warriors took second with a team score of 420, followed by San Luis Obispo (432), Paso Robles (433) and Atascadero (448).

Jack Avrit led Arroyo Grande with a 79, and teammates Jordan MacMurphey and Tristan Bergmann-Lagano both shot an 82. Raleigh Deering carded an 83 for the Eagles.

Kush Sikand shot an 81 to lead the Tigers, followed by Leif Taylor-White (84) and Andy Eppright (85).

Ben Elisarraraz and Bailey Flickinger both shot an 85 for Paso Robles, and Jeremy Woodruff and Cole Cargill both turned in a score of 87.

Brandon Erickson led Atascadero with a score of 89, and Donnie Hedrick and Ryan O’Connell both shot 90.

Cabrillo Tournament at The Village Country Club

Luca Bruno shot a 7-over 79 to lead Morro Bay to a sixth-place finish with a team total of 536. Garrett Holdstock was the Pirates’ second-leading player at 108.

Santa Ynez won the tournament with a team score of 400 and had the medalist, Nick Nielson, who shot a 76.

TRACK AND FIELD

Boys: Paso Robles 84, Atascadero 51; Girls: Paso Robles 92, Atascadero 40

Kyle Rabera won the boys 800 meter (2 minutes, 7.9 seconds) and the 1,600 (4:29) for the Bearcats (2-0-1). Matt Mihelic won the 100 (11.0) and the 200 (22.6) for Paso Robles, and Marcos Condit won the long jump (20 feet, 3 inches) and the triple jump (40-0). Jonah Cole won the discus with a throw of 160-3 for the Bearcats.

Nick DeRose won the 110 hurdles (16.11), and Josh McEwen won the pole vault (11-6) for the Greyhounds (0-3).

Madison Moore took the girls 400 (1:01) and also won the 800 (2:29.2) for Paso Robles (3-0), while teammate Sammie Anderson won the 100 (12.2) and 200 (25.4).

Sarah Stafford won the shot put (38-7), and Angelica Cusworth won the 300 hurdles (45.63) for the Greyhounds (0-3).

Boys: San Luis Obispo 76, Arroyo Grande 60; Girls: Arroyo Grande 107, San Luis Obispo 29

Dylan Smith won the 110-meter hurdles (18.15 seconds) and the discus (140 feet, 6 inches) for the Tigers (3-0-1). Teammate William Ernst won the 800 (2:01.98) and the 1,600 (4:26.24), Nate Greenelsh won the 100 (11.23) and the 200 (23.48), and Raymond Smith won the 300 hurdles (44.03) and the 400 (51.78).

Michael Jordano won the high jump (6-0) and the long jump (19-11) for the Eagles.

The Arroyo Grande girls won 13 of 16 events, as Alana Benson won the discus (125-1), Josephine Graeber won the long jump (16-8) and Angela Gemignani won the 1,600 (5:26.29).

Grace Torres won the triple jump (35-8), and Elizabeth Willey won the pole vault (9-6) for the Tigers (1-3).

Boys: Nipomo 113, Templeton 23; Girls: Nipomo 96, Templeton 39

Luke Nickelson won the boys long jump (19 feet, 9 inches), the triple jump (30-5), high jump (6-0) and the 110-meter hurdles for the Titans. Teammate Jared Springer won the shot put (50-5) and discus (170-2), and Picardo Gutter won the 100 (11.43 seconds) and 200 (24.90) before anchoring the 4x100 relay team to a win in 46.15.

Elizabeth Lindsay won the girls discus (102-2) and shot put (31-9) for Nipomo. Kelly Springford took first in the 200 (28.8) and 400 (1:04). Kyra Meko won the 800 (2:30.3) and 1,600 (5:26.1). Allie Molesky won the 300 hurdles (52.0) and triple jump (32-7).

The Tribune is pleased to provide this opportunity to share information, experiences and observations about what's in the news. Some of the comments may be reprinted elsewhere in the site or in the newspaper. We encourage lively, open debate on the issues of the day, and ask that you refrain from profanity, hate speech, personal comments and remarks that are off point. Thank you for taking the time to offer your thoughts.

Commenting FAQs | Terms of Service